10.05.2024
Irja Rae, Figure Baltic Advisory juhtivpartner
Lapse sünd tähendab Eestis emale sageli karjääri peatumist. Nii on meil seni lihtsalt kombeks - lapsega jääb reeglina koju ema ning meie küllalt helde vanemahüvitise süsteem soosib seda, et ema on kodune 1,5 aastat. Aga see lugu ei räägi mitte vajadusest muuta vanemahüvitise süsteemi (ehkki ka see on tarvilik), et isadel tekiks suurem motivatsioon väikelapsega mõni aeg kodune olla.
Täna tahan rääkida hoopis koduse ema elu teisest tahust, mis sageli jääb tähelepanuta: nimelt sellest, et tegelikult teeb väikelapse või kahega kodus toimetav lapsevanem päevad otsa rasket tööd, millega samas ulatuses koduste abiliste palkamine osutuks vägagi kulukaks. Tihti aga suhtutakse kodusesse emasse kui kellessegi, kes on päev otsa ennast mõnusalt tunda saanud ja pole suurt midagi asjalikku teinud.
Mis ameteid kodune ema siis peab? Kodune lapsevanem täidab enamasti igapäevaselt mitmeid ülesandeid, näiteks toiduvalmistamine, kodu koristamine, lapse eest hoolitsemine, sagedased autosõidud, igasuguse perekondliku logistika planeerimine ja kalendripidamine jm. Kui palju maksavad need teenused meie ettevõtte, palgauuringute ja -konsultatsioonidega tegeleva Figure Baltic Advisory 2023. aasta palgauuringu andmete põhjal? Tegime mõned arvutused, mille toome siin ära koos ameti üldistatud kirjeldusega. Iga elukutse keskmine palk on märgitud brutopalgana. |
---|
Kokk: 7,32 eurot tunnis
Söögikordade planeerimine, toidukaupade ostmine ja toidu valmistamine (3-4 söögikorda päevas ja mõned vahepalad).
Koka assistent: 5,74 eurot tunnis
Nõudepesu, koostisainete ettevalmistamine ja lihtsamate toitude valmistamine.
Majapidaja: 5,50 eurot tunnis
Tubade koristamine, voodite tegemine ja voodipesu vahetamine, pesu pesemine.
Lapsehoidja: 9,90 eurot tunnis
Lapse hooldamine, toitlustamine, meelelahutus, transport.
Koduõpetaja: 15,48 eurot tunnis
Kooliealiste laste kasvatamine, nende õppetöö ja muude tegevuste planeerimine, võttes arvesse kooli tööaega
Autojuht: 8,33 eurot tunnis
Transport ja sõiduki heas korras hoidmine, sealhulgas hooajaline rehvivahetus, hooldus, ja tankimine
Rõivaste haldaja: 9,00 eurot tunnis
Vastutus hõlmab garderoobi hooldust - rõivaste ostmine ja planeerimine, sealhulgas riiete pesemine, triikimine ja korrastamine.
Majapidamisjuht: 18,45 eurot tunnis
Eelarve planeerimine, ostude korraldamine, logistika, koduste hooldustööde planeerimine ja juhendamine
Aednik: 8,22 eurot tunnis
Aia ja toataimede hooldamine.
Ööpäev on tööpäev
On tõsi, et kõik kodused emad ei täida kõiki neid rolle ja erinevate tegevuste kogus varieerub sõltuvalt leibkonna suurusest, laste arvust-vanusest, kodu suurusest, lemmikloomade ja aia olemasolust jne. Pakume siiski välja umbkaudse keskmise tööaja jaotuse. Siinjuures tuleb arvesse võtta, et kodune ema sageli ka rööprähkleb ehk täidab mitme ameti esindaja rolle ühel ajal - muidu ei saaks asju lihtsalt mitte kuidagi ööpäeva raames tehtud, nii et uneaega ka jaguks. Põhimõtteliselt teevad kodused vanemad igapäevaselt väga palju ületunde.
Keskmiselt võiks päevane koduste tööde jaotus argipäeval olla umbes selline:
Kokk: umbes 2 tundi päevas
Koka assistent: umbes 1 tund päevas
Majapidaja: umbes 4 tundi päevas
Lapsehoidja: umbes 10 tundi päevas
Koduõpetaja: umbes 2 tundi päevas
Majapidamisjuht: umbes 1 tund päevas
Autojuht: umbes 1,5 tundi päevas
Aednik: umbes 0,5 h päevas
Rõivaste haldaja: umbes 1 tundi päevas
Kokku on ema tööpäevas seega umbes 23 töötundi. Põhimõtteliselt on kodune lapsevanem nonstop tööl, ööajal ja tööajal. Milline oleks aga hinnangulised kulud, kui neid ülesandeid täidaksid palgalised töötajad? Kui annaksime kõik need ülesanded palgatud töötajatele, oleks hinnanguline kulu umbes 215 eurot päevas. Eeldades viit tööpäeva nädalas (NB! emadel on tööpäevi siiski tegelikult seitse), oleks kuine brutokulu üle 4300 euro! Arvestades, et keskmine palk on meil parajasti veidi üle 2000 euro, tuleks ema igapäevatöö eest välja käia enam kui kaks keskmist palka.
Ehkki Eestis arvab aina vähem inimesi, et kodused tööd peaksidki olema pigem naiste pärusmaa (17% 2021. aasta uuringu andmetel), on naiste ja meeste vaheline koduse koormuse jaotus Eestis endiselt ebavõrdne - Statistikaameti ajakasutusuuringu alusel teevad Eesti naised iga päev palgatöö kõrvalt keskmiselt 3 tundi ja 20 minutit päevas koduseid majapidamistöid, mehed aga pea tunni võrra vähem.
Pühapäeval on emadepäev. Emad, hoidke ennast, ja järgmine kord, kui tunnete end meeletult kurnatuna, tuletage endale meelde, et teete vähemalt 2 inimese tööd 2 järjestikkuses vahetuses, iga päev. Mis siis, et ema amet on ilmselt emotsionaalselt kõige toredam, on ka see siiski töö, mis väsitab. Ja kõik teised pereliikmed - väärtustame oma emade pikki ja kurnavaid tööpäevi, märgakem seda, kui palju annavad endast iga päev kodused emad või ka töötavad emad, kes täidavad paljusid ülaltoodud ülesandeid palgatöö kõrvalt.