Figure Baltic Advisory infotehnoloogiasektori uuring Eestis

13.08.2024

Figure Baltic Advisory tänavune infotehnoloogia (IKT) sektori palgauuring näitab, et palgasurve ei ole enam nii tugev ja tänavune palgatõus on olnud mullusest pea poole väiksem. Siiski on ikka keeruline leida uusi töötajaid ja mõnedel ametipositsioonidel jätkub palgaralli endistviisi.

2024. aasta uuringus osales 116 IKT valdkonna organisatsiooni ja uuringu käigus koguti kokku 16 055 ametikoha palgaandmed. “Palgasurve IKT sektoris näitab rahunemise märke. Palkasid endiselt tõstetakse, aga rahulikumas tempos ja väiksemas mahus,“ kommenteeris uuringu tulemusi Figure Baltic Advisory partner ja tasutiimi juht Irja Rae. Tänavu tõusis palk 76% IKT valdkonna töötajatest. Eelmisel aastal sai palgatõusu nautida 89% sektori töötajatest. Võrreldes mullusega aeglustus ka palgatõusu maht. Keskmine palgakasv on tänavu 7,5%, eelmisel aastal oli see aga12,9%. 

Endiselt on IKT sektoris oluliseks palga mõjutajaks töötajate nappus. Tänavu on töötajate arv suurenenud 57% osalenud organisatsioonidest ning aasta lõpuks plaanib töötajate arvu kasvatada kokku 71% organisatsioonidest. 99% vastanutest planeerib ka töötajate kuu põhipalga tõstmist järgmise 12 kuu jooksul. „Seega on IKT spetsialistidel alust oodata palgatõusu ka lähema aasta jooksul,“ sõnas Rae. „Olukorras, kus töötajaid on juba mitu aastat puudu, on ettevõtted paindlikud ja väärtustavad olemasolevat talenti väga. Seda näitab nii jätkuv palgatõus kui äärmine paindlikkus töötingimuste ja hüvede osas. IKT sektorit iseloomustab see, et sektori standard näeb ette võimalust teha kaugtööd ja töötada paindliku tööajaga. Neid hüvesid võimaldavad oma töötajatele sisuliselt kõik uuringus osalenud organisatsioonis. Üle 80% sektori tööandjatest võimaldab lisaks töötada osalise koormusega, korraldab erinevaid ühisüritusi, pakub oma töötajatele spordisoodustust ning toitu ja jooki töökohal, lisaks on levinud kinkide tegemine tähtpäevadeks,“ lisas Rae. 

Kõrgemad mediaanpalgad eksperdi tasemel töötajatele on pilveteenustes, süsteemiarhitektuuris, tarkvaraarenduses, andmetehnoloogias ja andmeteaduses. Mitmes IKT valdkonnas kasvavad tempokamalt aga algajate spetsialistide palgad. „Arvatavasti saab seda tõlgendada nii, et sektor vajab hädasti inimesi juurde ja sisenejate meelitamiseks tõstetakse valdkondades, kus king eriti pigistab, palkasid ennaktempos. Näiteks andmeanalüüsi valdkonnas tõusis alustavate spetsialistide palgatase tänavu 16%,“ sõnas Rae.  Keskkond muutub kiiresti, uutes või arenevates valdkondades napib kompetentsi ja kui kõigil on korraga teatud oskustega inimesi vaja, väljenduvad need ootused kohe palgatasemetes. 2024. aasta 1. juuni seisuga oli IKT sektori põhipalga mediaan 3919 eurot ning aasta mediaanpalk kogu aasta eest (sisaldab ka tulemustasusid) 49 186 eurot. 

Uudsena on uuringus osalejatel võimalik analüüsida digitaalse tööriistaga oma palgapoliitikat ja -tasemeid peagi jõustuva palkade läbipaistvuse direktiivi nõudmiste vaates, võimaldades nii direktiivi jõustumiseks paremini ette valmistuda.

IKT-sektori palgauuring kajastab Eesti palgatrende ja -praktikaid. Uuring sisaldab teavet erinevate ametikohtade tasustamise tasemete ja tavade kohta. Uuringu viib Figure Baltic Advisory üldise palgauuringu osana, mida korraldatakse kõigis kolmes Balti riigis alates 1995. aastast.

Uuringu eesmärk on anda organisatsioonidele objektiivset teavet, mis on vajalik töötajate tasustamisega seotud arukate otsuste tegemiseks. Uuring annab ülevaate palgaturu praegusest seisust, võrreldakse muutusi eelmise aastaga ja kirjeldatakse organisatsioonide ootusi ja hinnanguid. seoses töötajate tasustamisega.